Systemy fotowoltaiczne – czy mają szansę wyprzeć standardowe kolektory słoneczne?

Systemy fotowoltaiczneCoraz bardziej rośnie popularność systemów fotowoltaicznych, głównie ze względu na ich malejącą cenę. To może w ciągu najbliższych kilku lat znacznie wpłynąć na ogólną sytuację rynkową systemów ogrzewania solarnego. Stanie się tak dlatego, że koszt pozyskania energii w przypadku systemów fotowoltaicznych może być niższy, niż w przypadku kolektorów.

Co ma do zaoferowania system fotowoltaiczny?

Jak już wspominaliśmy, jest to przede wszystkim niższy koszt produkcji energii. Dodatkowo można również regulować wykorzystywanie energii poprzez specjalną gałkę umieszczoną na zasobniku. Może więc z powodzeniem konkurować z droższymi kolektorami próżniowymi, które teraz uważane są za jedne z najbardziej wydajnych i najlepszych na rynku.

Sprzedaż energii do sieci – to możliwe?

Niestety jak na razie jest wokół tego tematu wiele problemów więc niewykorzystaną energię można magazynować w zasobniku. Być może w końcu pojawią się jakieś konkretne regulacje, niemniej jednak jak na razie nie ma tutaj co liczyć na zdecydowane ruchy.

Cena 

Zestaw o mocy 1,5 kW można mieć już za niewiele ponad 12 tysięcy złotych. Jak na razie biorąc stosunek samej ceny do ilości produkowanej energii, tego typu system nie będzie zbyt konkurencyjny dla kolektorów płaskich, ale głównie próżniowych. Sytuacja za 1 lub 2 lata może ulec znaczącej zmianie, na co wskazują obecne statystyki i malejące ceny instalacji fotowoltaicznych.

This article has 2 Comments

  1. Na razie jednak nie ma co prognozować, bo jednak nie da się wszystkich aspektów przewidzieć.

  2. Jak najbardziej sytuacja się może odwrócić, bo jak autor wspomniał, ta granica cenowa się wkrótce zatrze

Comments are closed.