Panele fotowoltaiczne, jako źródło energii elektrycznej

fotowoltaikaJeszcze sto lat temu czerpanie energii elektrycznej wykorzystywanej w życiu ze słońca zdawało się być jedynie marzeniem. Dziś panele fotowoltaiczne przetwarzające energię pochodzącą z promieni słonecznych na prąd są faktem. W zachodniej części Europy to najpopularniejszy, ekologiczny sposób pozyskiwania energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii. Powstają tam farmy fotowoltaiczne, tzw. farmy słoneczne, które zaopatrują w prąd duże obszary. W Polsce też panele słoneczne są coraz popularniejsze. Znajdują zastosowanie u odbiorców indywidualnych, ale także wśród przedsiębiorców. Szacuje się, że obecnie blisko 140 000 Wat mocy wykorzystywanych w przemyśle pochodzi z paneli fotowoltaicznych.

Obecnie w Polsce powstaje wiele firm specjalizujących się w zakładaniu paneli słonecznych. Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z oferty tych firm i czerpanie energii elektrycznej z promieni słonecznych. Koszt jednego panelu słonecznego waha się w granicach 6 000 zł – 8 000 zł za sztukę. Szacuje się, że dla standardowego domu jednorodzinnego potrzeba 3 KW mocy, które można uzyskać z 12 paneli fotowoltaiczych. Do szybkiego rozwoju popytu na energię pozyskiwaną ze słońca w Polsce przyczynił się również fakt, że ich instalacja jest dotowana. W 2015 r. można sfinansować założenie paneli słonecznych na domu w 100% w ten sposób, że 30% będzie stanowiło dotację, a pozostałe 70% należy skredytować. Kredyt ten będzie udzielony na preferencyjnych warunkach, co czyni tę inwestycję jeszcze bardziej opłacalną. W kwestii opłacalności, należy wspomnieć, że oprócz tego, że na montaż paneli fotowoltaicznych nie potrzeba własnych środków, to jeszcze można na nich zarobić. Otóż zgodnie z obecnym prawem, lokalny dostawca energii elektrycznej zobowiązany jest do założenia na swój koszt tzw. licznika dwukierunkowego, bilansującego ilość energii wyprodukowanej z paneli słonecznych i zużytej w danym domu. Całą nadwyżkę ma obowiązek kupić po cenie obowiązującej w roku poprzednim za każdy kW mocy. Szacuje się, że w najbliższych latach cena 1 kW kształtować się będzie na poziomie 0,75 zł.

Produkowanie energii elektrycznej na własny użytek, a także na sprzedaż i to z gwarancją odbioru każdej ilości czyni inwestycję w panele fotowoltaiczne tym bardziej atrakcyjną i opłacalną. Istotna jest też ekologia. Tradycyjne elektrownie, produkujące prąd z węgla generują duże koszty wytworzenia energii, a także zanieczyszczają środowisko dwutlenkiem węgla i pyłami, panele fotowoltaiczne nie emitują żadnych zanieczyszczeń, a do swojego działania potrzebują jedynie słońca. Są przy tym bardzo wydajne, ich efektywność nie spada nawet w pochmurne dni. Z całą pewnością można stwierdzić, że przyszłością energetyki w Europie i na świecie są panele fotowoltaiczne, a farmy słoneczne sukcesywnie wypierać będą tradycyjne elektrownie z naszego krajobrazu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *