Panele fotowoltaiczne – co zrobić z nadwyżką energii wyprodukowaną przez Słońce?

Co zrobić z nadwyżką energii słonecznej?

Ustawa OZE

Jeszcze kilka lat temu, a dokładniej 1 lipca 2016, weszła w życie ustawa OZE, która sprzyjała Prosumentom odnawialnych źródeł energii, a więc tym gospodarstwom domowym i rolnym, firmom, podmiotom nienależącym do sektora publicznego oraz innym instytucjom, które zdecydowały się zainwestować swoje środki w fotowoltaikę. Określała ona dokładne warunki sprzedaży wygenerowanego przez nich prądu do sieci energetycznej – słowem, sprzedaż energii słonecznej zakładom energetycznym stała się możliwa.

Niestety – niedługo później nowelizowano ustawę i wprowadzono bilansowanie energii elektrycznej. Według nowych postanowień dla instalacji do 10 kW otrzymywalibyśmy zwrot energii w stosunku 1 kW — > 0.8 kWh oraz dla instalacji powyżej 10 kW zwrot wynosiłby 0.7 kWh. Co to oznaczało dla prosumentów? Praktycznie zabrano im możliwość sprzedaży energii do zakładów sieci energetycznych.

Nadwyżka energii – jak sobie z nią poradzić?

Jak sobie dzisiaj radzić z nadwyżką energii? Po pierwsze – zakładać instalację z odpowiednio dobraną mocą. Wiele firm (np. iSun) oferuje bezpłatny audyt podczas którego jest w stanie oszacować potrzebną wielkość instalacji. Warto dodać, że iSun działa na terenie całego kraju. Niewielkie nadwyżki energii będą możliwe do spożytkowania np. popołudniami podczas używania urządzeń elektrycznych, które posiadamy w naszych domach (pralki, zmywarki, itp.).

Dzięki nadwyżce zielonej energii podgrzejemy wodę lub włączymy klimatyzację. Ale to nie wszystko – niemal całkowite pozbycie się nadwyżki energii gwarantuje pompa ciepła. Można również magazynować ją w specjalnie do tego przeznaczonych ładowalnych bateriach lub akumulatorach. Coraz częściej do tego celu wykorzystujemy „zużyte” akumulatory samochodów elektrycznych, czyli takie posiadające około 60-70% pierwszej pojemności.

Jak widać, posiadanie źródła energii słonecznej jest po prostu opłacalne – pod warunkiem, że jest to wartość odpowiednio dobrana do naszych potrzeb. Nie ryzykujmy – zaufajmy tylko sprawdzonym firmom, które swoją pracą zdobyły zaufanie wielu klientów. Twój dom Ci za to podziękuje.