Jak czerpać korzyści z paneli słonecznych?

korzyści z paneli słonecznych

Instalacje fotowoltaiczne w ostatnim czasie cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wynika to głównie z dużej ilości programów wsparcia oraz dofinansowań, oferowanych przez państwo czy programy unijne. Warto podkreślić fakt, iż czas istnienia tej technologii na rynku i zwiększająca się świadomość społeczeństwa również mają na to wpływ. Ludzie zaczynają dostrzegać coraz większe korzyści wynikające z posiadania fotowoltaiki, w tym także finansowe. Co jednak poza oszczędnościami mogą otrzymać właściciele paneli słonecznych?

Sprzedaż nadwyżek pozyskanej energii

Instalacja fotowoltaiczna, aby została zatwierdzona podczas odbioru technicznego, musi zostać podłączona do sieci. Oznacza to, że nawet osoby posiadające własny prąd mają możliwość korzystać z energii „ogólnodostępnej”. Co jednak w przypadku, kiedy gospodarstwo domowe pozyskuje tak dużą ilość prądu ze słońca, że nie jest jej w stanie wykorzystać? Nadmiar prądu można odsprzedać dostawcy energii, dzięki czemu uzyskuje się dodatkowy dochód, który pozwala szybciej zniwelować koszta założenia instalacji. Daje to także możliwość odzyskania wyprodukowanego prądu w okresie, kiedy panuje duże zachmurzenie i panele nie są w stanie pozyskać wystarczającej ilości energii względem zapotrzebowania gospodarstwa domowego.

Połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła

Fotowolaika ma za zadanie dostarczać domownikom prąd, który pozwoli im się uwolnić od płacenia rachunków do elektrowni. Jednak w połączeniu np. z pompą ciepła znacznie zmniejsza także koszta ogrzewania budynku. Jak to działa w praktyce? Pompa ciepła to jeden z najbardziej innowacyjnych sposobów ogrzewania na rynku, a co za tym idzie coraz więcej osób podczas budowy domu decyduje się po niego sięgnąć. Największe korzyści jednak daje w momencie podłączenia jej pod fotowoltaikę, zapewniającą stały dopływ darmowego prądu. W takim przypadku jedynym wydatkiem gospodarstwa domowego jest inwestycja w założenie oraz integrację obu instalacji. Pozwoli to przez długi czas cieszyć się nie tylko darmową energią, ale i ogrzewaniem.

Przydomowa stacja ładowania samochodów elektrycznych

Rynek motoryzacyjny rozwija się bardzo prężnie, co można ocenić po dużej ilości nowych samochodów elektrycznych w ciągu ostatnich lat. Zwiększające się zainteresowanie ich zakupem zobowiązało twórców ładowarek do poszukiwania tanich i wygodnych sposobów ładowania. W ten oto sposób na rynku pojawiły się przydomowe stacje ładowania samochodów elektrycznych, które można podłączyć pod instalacje fotowoltaiczne. Energia wyprodukowana przez panele trafia wprost do stacji, która przekazuje ją baterii pojazdu. W ten sposób nie tylko dom jest samowystarczalny w energię elektryczną, ale i samochód nie wymaga tankowania.
To oczywiście tylko kilka z zalet posiadania fotowoltaiki, jednak dają one najwięcej korzyści posiadaczom. Nie tylko znacznie wpływają na ekologię, ale i pozwalają ograniczyć koszta prowadzenia gospodarstwa domowego. Mowa nie tylko o rachunkach za prąd, ale i ogrzewaniu czy posiadaniu samochodu elektrycznego, który wymaga częstego ładowania. Te argumenty powinny przekonać wiele osób, które do tej pory z dystansem podchodziły do tematu fotowoltaiki. Co prawda początkowy wydatek jest dość spory, jednak im bardziej przemyślana inwestycja, tym szybciej zwracają się poniesione koszta.