Co wybrać – kolektory słoneczne czy fotowoltaika?

Co wybrać – kolektory słoneczne czy fotowoltaika? Energia słoneczna jest wykorzystywana do wytwarzania ciepła, jak i również energii elektrycznej. Przeważnie w standardowych budynkach mieszkalnych, to właśnie ciepło stanowi prawie 85% ogólnego bilansu energetycznego w każdym roku. Czyli można w zaoszczędzić sobie całkiem niezłą sumkę, zyskując przy tym na ogrzewaniu.

Panele fotowoltaiczne i kolektory

Zastosowanie tego typu rozwiązania wiąże się również z używaniem akumulatorów, o ile energia nie jest używana cały czas. Nie jest to jednak dobre z punktu widzenia zarówno ekonomicznego, jak i również praktycznego, ponieważ baterie nie mają zbyt wielu lat trwałości i na pewno musiałbyś je kiedyś wymienić, co z kolei wiązałoby się z kolejnymi kosztami.

Montaż takiej instalacji może się wydawać atrakcyjny ze względu na oddawanie nadwyżki energii do sieci, aczkolwiek tutaj musimy wziąć pod uwagę opodatkowanie, które może się pojawić. W ubiegłym roku wprowadzono je m.in. do Niemiec i Austrii.

Teoretycznie zastosowanie instalacji słonecznej ma za zadanie zmniejszanie zużycia stosowanego paliwa i znaczne ukrócenie pracy kotła grzewczego w Twoim domu. Niestety w przypadku instalacji fotowoltaicznych coś takiego nie ma miejsce. Panele słoneczne są natomiast nie tylko tańsze, ale oferują znacznie większą trwałość. Wpływają także istotnie na ww. kwestie odnośnie ogrzewania.

Co więc wybrać?

Tak naprawdę wiele będzie zależało od tego, do czego zamierzasz je wykorzystywać, bowiem w niektórych wypadkach potrzebne będą akumulatory. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że znacznie więcej zalet proponują nam kolektory słoneczne. Są tańsze, a magazynowanie energii odbywa się poprzez zbiornik wodny.

Nie ma się również co martwić o opodatkowanie w przypadku kolektorów, bowiem jest ono jak na razie niepraktykowane.

Artykuł przygotowany przy współpracy z solarx.pl

This article has 3 Comments

  1. Tu się mylisz, ponieważ obecnie fotowoltaiczne rozwiązania tanieją i za 2-3 lata już nie będzie to takie oczywiste co lepiej wybrać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *