Ogrzewanie ciepłej wody użytkowej (CWU) z użyciem kolektorów słonecznych

Kolektory słonecznePodgrzewanie wody użytkowej może wiązać się ze sporymi kosztami, zwłaszcza gdy w domu stosuje się bojler elektryczny. Wówczas korzystanie z CWU może pochłaniać nawet połowę wysokości rachunków za prąd! Alternatywnym rozwiązaniem są kolektory słoneczne, które pozwalają na korzystanie z darmowej energii odnawialnej promieniowania słonecznego.

Kolektory słoneczne są obecnie stosowane coraz częściej w domach jednorodzinnych. Sprawdzają się one w szczególności w podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej (CWU), która każdego dnia wykorzystywana jest między innymi do kąpieli, mycia rąk, zmywania czy porządków. W naszym kraju ze względu na położenie geograficzne to ich główna rola, ale również stosowane są one jako wsparcie instalacji centralnego ogrzewania.

Ile można zaoszczędzić?

Zapotrzebowanie na wodę jest zależne od liczby i potrzeb mieszkańców i najczęściej utrzymuje się na tym samym poziomie przez cały rok. Na tej podstawie można dopasować również odpowiednią instalację solarną, która pozwoli na pokrycie nawet do 100% tych potrzeb w ciągu miesięcy letnich, gdy efektywność instalacji jest największa, co nie znaczy, że z kolektorów nie można korzystać w ciągu miesięcy zimowych, ponieważ także wtedy generują one energię.

W skali całego roku można uzyskać oszczędności dochodzące do 60%, co stanowi bardzo dobry wynik w porównaniu w innymi metodami ogrzewania wody. Zaoszczędzić można jeszcze więcej, biorąc pod uwagę dotację, którą można otrzymać od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także od wybranych gmin, które często mogą zaoferować znacznie wyższe dofinansowania.

Czas zwrotu inwestycji zależny jest przede wszystkim od wybranych kolektorów oraz od tego, jak dotychczas ogrzewało się wodę. Najczęściej następuje on po około 5-7 latach.

Jaki kolektor wybrać?

Do ogrzewania ciepłej wody użytkowej można zdecydować się na dwa rodzaje kolektorów słonecznych – mogą być to kolektory płaskie lub też rurowo-próżniowe. Różnią się one pomiędzy sobą konstrukcją, trwałością, a także cenami oraz efektywnością.

Oba z nich mogą zaspokoić od około 60% do 100% zapotrzebowania na energię do ogrzewania wody użytkowej w poszczególnych miesiącach, przy czym kolektory próżniowe są bardziej wydajne, ponieważ dzięki swojej budowie ich praca jest niezależna od pory dnia, ponieważ wykorzystują one światło rozproszone. Dodatkowo nie wymagają tak dużej powierzchni zabudowy.

Skorzystaj z pomocy specjalistów

Dla uzyskania optymalnego efektu w ramach ogrzewania ciepłej wody użytkowej z użyciem kolektorów słonecznych warto skonsultować się z fachowcami, którzy będą mogli doradzić, jaki model i jego mocy kolektora sprawdzi się najlepiej. Również doświadczona firma będzie mogła przeprowadzić wstępne badania potrzebne do wyznaczenia optymalnego położenia konstrukcji oraz wykona fachowy montaż kolektorów.

Jeżeli wobec tego zależy ci na tym, aby zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem wody użytkowej w swoim domu, warto wziąć pod uwagę kolektory słoneczne, których zastosowanie dodatkowo przyczyni się do ochrony naszego środowiska naturalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *