Zapewne nieraz już mogłeś zauważyć na dachach domów charakterystyczne panele ustawione w kierunku nieba. Są to kolektory solarne, które mają za zadanie przetworzyć energię z promieni słonecznych na taką, która posłuży do ogrzewania ciepłej wody. Jak dokładnie pracują tego typu kolektory i dlaczego zdobywają tak wielką popularność?
Zasada działania kolektorów
Ogólnie praca kolektorów słonecznych polega na przechwyceniu poprzez powierzchnię absorbera energii pochodzącej bezpośredni z promieni słonecznej i oddanie jej do specjalnego czynnika grzewczego. W takiej postaci jest on transportowany do zbiornika z wodą. Tam właśnie ciepło jest oddawane dzięki specjalnej spirali.
Kolektory można podzielić na próżniowe i płaskie, mają one w sobie kilka istotnych różnic, które warto poznać, zanim zdecydujesz się na którykolwiek.
Kolektory próżniowe
W tym wypadku mamy do czynienia z niezwykle niskimi stratami współczynnika ciepła, co jest na pewno dobrą wiadomością, bowiem dzięki temu są one niezwykle wydajne przez okres całego roku. Ze względu na położenie klimatyczne naszego kraju w okresie od listopada do lutego nie można niestety liczyć na zbyt wielkie efekty z ogrzewania solarnego. Niemniej jednak właśnie w tych miesiącach kolektory próżniowe również spisują się nie najgorzej. Niestety są droższe od opisywanych poniżej kolektorów płaskich.
Kolektory płaskie
Są to najczęściej stosowane rozwiązania ze względu na dobrą wydajność oraz stosunkowo niską cenę. To bardzo trwałe rozwiązania, a ich ogólna zasada działania polega na odbieraniu energii z promieni słonecznych poprzez warstwę cienkiej powłoki tzw. absorber, bowiem to właśnie tam znajdują się przylutowane kanały pomagające w przypływie energii do zbiornika z woda, gdzie jest ona nagrzewana za pomocą spirali, podobnie jak w przypadku kolektorów próżniowych.
Nawet nie wiedziałem, że są jeszcze jakieś specjalne odmiany, dla mnie to wszystko wygląda tak samo