Jak łatwo i skutecznie zwiększać efektywność kolektorów słonecznych?

kolektory słoneczneNie da się ukryć, że obecne kolektory słoneczne są jednymi z najbardziej zaawansowanych urządzenia, które są niezwykle wydajne, jeśli chodzi o produkowanie energii cieplnej. Szczególnie jeśli porównamy je z urządzeniami sprzed kilku lat, to wydają się być niezwykle mocno efektywne, a inżynierowie stale pracują nad tym, aby ich wydajność była jak największa. Czy jednak kiedykolwiek zastanawiałeś się w jaki sposób dokładnie działa kolektor słoneczny?

Co to w ogóle jest kolektor słoneczny?

Otóż jest to nic innego, jak urządzenie do ekstrakcji energii słonecznej w taką do użytku. Jest możliwe jej magazynowanie w specjalnych akumulatorach. Warto wiedzieć, że energia, która uderza w powierzchnię naszej ziemi w głównej mierze będzie zależała od warunków pogodowych panujących danego dnia, podczas bezchmurnego dnia można to ustalić na poziomie 1kW na 1 metr kwadratowy. Można więc powiedzieć, że jest to świetny wynik, niestety jak na razie współczesne kolektory nie są w stanie przerobić takiej ilości. Oczywiście jest z tym z roku na rok coraz lepiej, niemniej jednak pewne wartości są nie do przeskoczenia.

Jak skutecznie poprawić efektywność kolektorów?

Można tutaj wymienić 2 najbardziej znane sposoby, które nie są wcale trudne do wykonania. Otóż pierwszy z nich będzie polegał na umieszczeniu lustra pod kolektorem w taki sposób, aby światło słoneczne mogło się od niego odbijać i na koniec trafiać w kolektor. Warto zauważyć, że pozwala to zmagazynować o jakieś 80% więcej energii, więc jest wręcz bardzo dobrze.

W drugim przypadku będzie Ci potrzebny specjalny projekt oraz większe środki. Opiera się on na podobnej zasadzie co przedstawiony wyżej, jednakże tutaj mamy znacznie więcej luster, które układa się w kształcie płatków słonecznika. Co prawda sposób ten nie jest zbyt mocno powszechny, ale efektywność w jego przypadku stoi na bardzo wysokim poziomie.

This article has 1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *