Instalacja kolektorów słonecznych na ścianie

instalacja kolektorów słonecznychZdecydowana większość wszystkich spotykanych kolektorów słonecznych jest przeważnie lokowana na południowej płaszczyźnie dachu danego budynku. Jednakże według opinii ekspertów nie jest to zbyt dobre miejsce, bowiem znacznie lepiej sprawdza się w tym wypadku południowa ściana domu i my również polecamy je umiejscowić właśnie tam.

Dlaczego akurat na ścianie?

Otóż poprzez montaż paneli na ścianie masz do nich znacznie lepszy dostęp aniżeli byłyby umiejscowione na dachu budynku. Tak więc, kiedy co roku będziesz musiał je czyścić, to czynność ta nie powinna sprawić Ci większych trudności.

Oczywiście wielu producentów swoje kolektory przedstawia jako samoczyszczące się, niemniej jednak w praktyce okazuje się, że jest inaczej i jednak to okresowe czyszczenie musi zostać przez właściciela domu wykonane.

W zimie również docenisz montaż kolektorów na ścianie, ponieważ nie będzie problemów z zalegającym na budynku śniegiem, który także wpływałby na ograniczenie dopływu światła do kolektorów. Zyski energetyczne będą więc tym większe, a w zimie jest to istotne, bowiem tego światła nie ma aż tak wiele jak to w porze wiosenno-letniej.

Poprzez zainstalowanie na ścianie zyskujesz także krótszą drogę energii do zasobnika, co także przyczynia się do jeszcze bardziej efektywnego działania. To bardzo ważne, gdyż energia ma znacznie krótszą drogę do przebycia zważywszy na to, że zbiornik znajduje się w kotłowni na parterze budynku.

Jaką rolę w tym wszystkim odgrywa pokrycie słoneczne?

Jest to jeden z ważniejszych czynników, na które należy zwrócić uwagę, ponieważ to procentowa ilość całej energii, którą mogą dostarczyć kolektory słoneczne w stosunku do ogólnego zapotrzebowania na energię. Taki stopień jest wynikiem:

  • Wielkości zasobnika na energię
  • Liczby kolektorów zamontowanych na budynku
  • Ogólnego nasłonecznienia na całej powierzchni kolektora

This article has 1 Comment

  1. W sumie to jest nawet logiczne, poszukałem w sieci i rzeczywiście fachowcy polecają montaż na ścianach, tylko trzeba zadbać o odpowiednie nachylenie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *