Energia słoneczna – jak to się zaczęło?

energia słonecznaByć może mogło Wam się wydawać, że wykorzystywanie energii słonecznej np. do ogrzewania domu jest bardzo młodą, wręcz raczkującą technologię, tymczasem jest zupełnie inaczej, bowiem badania na ten temat były prowadzone dawno, aczkolwiek panuje też przesądzenie, że gdyby odpowiednio wcześniej zacząć zajmować się tematyką energii słonecznej, to obecnie byłaby ona wielce rozwinięta.

Darmowa elektryczność?

Patrząc na to, co moglibyśmy mieć za pomocą energii słonecznej można by rzeczywiście wysnuć wniosek, że skoro mamy dostęp do światła słonecznego, to czemu jeszcze nie zlikwidowali elektrowni, które dostarczają prąd. Przecież to mogłoby wręcz zrewolucjonizować cały rynek elektryczności, który do tej pory znałeś. Niestety aż tak kolorowo nie jest, i co prawda badania rzeczywiście zaczęły się już w roku 1883, to jednak jakoś nie zdobyło to rażącej popularności.

Paliwa nieodnawialne się wyczerpują

Nie jest to żadne wielkie odkrycie, że węgiel czy ropa kiedy będą miały swój koniec i trzeba będzie pomyśleć nad zupełnie nowymi źródłami energii. Właśnie z tego powodu w roku 1863 została zbudowana specjalna bateria, dzięki której było w ogóle możliwe zmagazynowanie takiej energii, która pochodzi z naturalnego źródła jakim jest słońce.

Dokładnie, tak naprawdę dopiero wtedy technologia kolektorów słonecznych nabrała prawdziwego rozpędu i możliwe było jej stosowanie w kolejnych gospodarstwach, które byłyby w jakikolwiek sposób zainteresowane oszczędzaniem i przy okazji ochroną środowiska naturalnego.

Obecnie można obserwować, że z roku na rok ceny kolektorów spadają, a dodatkowo unia europejska oferuje bardzo korzystne dofinansowanie na tego ty cele. Mamy nadzieję, że Ty również zechcesz niebawem się do czegoś takiego przekonać i stopniowo zaczniesz wdrażać u siebie technologię słoneczną.

This article has 3 Comments

  1. W ekonomice energetyki slonecznej wazny jest aspekt zapewniania maksymalnej wielkosci wyprodukowanej energii w najwyzszych letnich „pikach” jej zuzycia, zwiazanych z masowym wykorzystaniem klimatyzacji , gdy energia w systemie energetycznym jest najdrozsza. W ten sposob energia sloneczna zapobiega tzw. letnim ” blackoutom „.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *